RAKI CZY RACZKI? PODPOWIADAMY, JAK ZADBAĆ O ODPOWIEDNIĄ PRZYCZEPNOŚĆ

Raczki turystyczne – na spokojny trekking po Beskidach
Czym charakteryzują się raczki turystyczne? Są to nakładki z kolcami, które umieszcza się na podeszwę butów. Zazwyczaj składają się z dwóch elementów, które znajdują się bezpośrednio pod piętą i pod podbiciem. Wyposażone są w ok. 12 stalowych zębów. Ich długość nie jest jednak na tyle duża, żeby sprawdziły się na głębokim śniegu. Kolce z całą pewnością nie dostaną się do bardziej ubitego śniegu lub warstwy lodu zalegającej na dnie.
Są sprzętem dosyć uniwersalnym. Pasują do większości rodzajów butów górskich czy trailowych butów do biegania. Zazwyczaj mają silikonową nakładkę, która zastępuje paski i doskonale dopasowuje się do każdego typu obuwia. Kolce połączone są z górnym elementem za pomocą łańcuchów, które zabezpieczają przed zerwaniem i jednocześnie chronią przed zbieraniem się warstwy śniegu wokół buta.
Na jakich trasach najlepiej sprawdzą się raczki? Planując trekking w Beskidach na trasie z łagodnymi podejściami – raczki Grivel Explorer będą idealnym wyborem. Doskonale sprawdzą się na zaśnieżonych, lecz ubitych ścieżkach.
Niestety raczki nie sprawdzą się przy stromych podejściach, zaśnieżonych i oblodzonych. Brakuje im niezbędnych na tego typu trasy kolców na przodzie, którymi można spokojnie wbić się w warstwę śniegu.
Raki górskie – idealny wybór w zimowe Tatry
Jeśli jednak planujesz wyjazd w Tatry – w wyższe partie gór, a nie spacer po dolinkach, wówczas potrzebujesz już bardziej specjalistycznego sprzętu. Wśród raków turystycznych możemy znaleźć różne modele, w których największą różnicę stanowi ich zapięcie. Można wymienić raki paskowe – koszykowe, półautomatyczne i automatyczne. W Tatrach doskonale sprawdzą się dwa pierwsze rodzaje. Wybór między nimi możesz zatem uzależnić od swojej wygody.
Raki górskie mają o wiele większe kolce niż raczki. Zazwyczaj wyposażone są w 10–12 kolców. Ich rozstaw jest jednak całkiem inny. Nie ograniczają się do spodu podeszwy. Dwa z nich wystają przed but, dzięki czemu można stabilnie wbić się nimi w ścianę śniegu przy stromych podejściach. Pamiętaj, że na takich trasach będziesz też potrzebować czekana (np. wybierz polecane przez nas czekany Grivel).
Raki paskowe, jak te 10-zębne raki firmy Grivel, montuje się do buta za pomocą pasków. Rozwiązanie to jest o tyle dobre, że jest uniwersalne i nie musisz kupować do nich specjalnego obuwia. Ma jednak także swoje wady. Z pewnością raki paskowe, choć będą mocno przylegać do buta, to jednak nie tak jak automaty.
Raki półautomatyczne od góry również zapinają się na paski, jednak piętę mają już sztywną. Buty górskie do raków półautomatycznych dobrze, jeśli mają wzmocnioną piętę, wówczas raki lepiej na nich siedzą. Masz też większą pewność, że nie zostawisz ich gdzieś w śniegu. Wśród raków Grivel również znajdziesz modele półautomatyczne. Przykładem mogą być 10-zębne raki półautomatyczne Grivel G10. Ich zakładanie z pewnością jest o wiele szybsze i wygodniejsze. Przyczepność do buta również jest lepsza niż w zwykłych rakach paskowych.
Raki wspinaczkowe – na najtrudniejsze warunki wysokogórskie
W naprawdę wymagających i trudnych warunkach, kiedy planujesz wspinaczkę wysokogórską, nie warto oszczędzać na sprzęcie. Z pewnością będą Ci wówczas potrzebne raki do wspinaczki – najlepiej automatyczne. Dzięki temu szybko będziesz mógł włożyć je na buty nawet w trudnych warunkach na ścianie. Możesz znaleźć także raki wspinaczkowe zapinane na paski. Wybór już zależy od Ciebie. Przed podjęciem decyzji, dobrze określ warunki, które mogą panować na trasie i pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze.
Jeśli wybierzesz raki automatyczne – przygotuj się na spory wydatek. Oprócz samych raków musisz uwzględnić zakup specjalnych butów o twardej cholewce. Dobrze, jeśli mają dodatkowe ogumienie na pięcie i palcach. Sprawdzą się także modele wykonane z jednego kawałka skóry.
Raki zapewnią Ci bezpieczeństwo w trudnych, zimowych warunkach w górach. Od odpowiednio dobranego sprzętu zależy wiele, dlatego polecamy nasz sklep ze sprzętem górskim. Jeśli planujesz wyprawę w wysokie góry, raki stają się niezbędnym wyposażeniem. Jeśli jednak masz zamiar pobiegać w lesie na ubitym śniegu – wystarczą Ci raczki biegowe, dzięki którym nie zaliczysz tzw. gleby