KASKI, KTÓRE ZAPEWNIĄ NAM BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS WSPINACZKI – NASZE PODPOWIEDZI

Niezbędny sprzęt wspinaczkowy powinien zawierać elementy umożliwiające samą wspinaczkę, ale także te, które zagwarantują Ci bezpieczeństwo. Do tych drugich z pewnością należą kaski wspinaczkowe. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? I jak dopasować odpowiedni kask do zaplanowanej aktywności?
Po co nosić kask?
To pytanie, zadają sobie głównie początkujący wspinacze. W większości sytuacji rzeczywiście kask do wspinaczki będzie jedynie dodatkiem do Twojego sprzętu i raczej nie przetestujesz jego właściwości w akcji. Jednak wystarczy jedna ryzykowna sytuacja, a nigdy więcej nie zadasz tego pytania.
Kask do wspinaczki górskiej chroni Twoją głowę przed uderzeniem spadających kamieni. Z tego powodu jest on szczególnie ważny podczas drytoolingu czy wspinaczki po luźnych skałach. Jednak jego obecność jest równie ważna, gdy wspinasz się po twardej i prostej ścianie. Wystarczy chwila nieuwagi, a spadniesz na linie w dół i prawdopodobnie uderzysz bokiem głowy o ścianę. Co się stanie, gdy nie będziesz miał kasku? Pozostawmy to w sferze wyobraźni.
Kask piankowy czy hybrydowy?
Na rynku znajdziesz dwa rodzaje kasków. Pierwszym z nich jest model piankowy. Wykonany jest on głównie z pianki EPS, która doskonale amortyzuje wszelkie uderzenia. Modele te są najlżejszymi kaskami na rynku. Mogą ważyć mniej niż 200 g. Tę niewielką wagę docenisz szczególnie podczas wspinaczki wielkościanowej.
W kategorii tej znajdziesz także modele pokryte na zewnątrz cienką warstwą poliwęglanu. Kaski piankowe nie należą do najbardziej wytrzymałych modeli. Wystarczy jedno uderzenie, aby pozostał na nich ślad. Poliwęglan nieco zwiększa ich odporność na odgniatanie, jednak i tak nie jest to najlepszy wybór np. podczas wspinaczki w jaskiniach.
Do jaskiń, a także do wielu innych rodzajów wspinaczki doskonale nadają się uniwersalne kaski hybrydowe. Przykładem może być popularny kask wspinaczkowy Mammut. Najczęściej wybieranym modelem jest Skywalker 2. Konstrukcja kasków hybrydowych opiera się na piance EPS, jednak na zewnątrz mają twardą skorupę z tworzywa ABS. Dzięki temu niewielkie uderzenie czy otarcie nie zostawi większych śladów.
Od wewnątrz kask wspinaczkowy wyściełany jest miękką pianką lub materiałem. Wybrane modele mają możliwość odpięcia tej części. Dzięki temu możesz wygodnie je wyprać. Jest to szczególnie ważne po intensywnej sesji wspinaczkowej latem.
Zatem jaki kask wspinaczkowy wybrać? Na pewno ten z odpowiednim certyfikatem. Upewnij się, że wybrany model spełnia normy bezpieczeństwa i ma certyfikat EN 12492 lub UIAA.
Dopasowanie kasku do wspinaczki – na co zwrócić uwagę?
Wiele osób zastanawia się, jak dobrać kask wspinaczkowy. Zazwyczaj występują w dwóch rozmiarach. Dostępne są także kaski damskie, które uwzględniają miejsce na długie włosy. Odpowiedni rozmiar kasku dopasuj także do zaplanowanej aktywności. Jeśli chcesz wspinać się w warunkach zimowych, pod kask musisz zmieścić jeszcze ciepłą chustkę lub czapkę. Podczas deszczu kask powinien zmieścić się pod kaptur softshella. Z kolei latem najlepsze będą modele lekkie z dużą ilością otworów wentylacyjnych.
Kask do wspinaczki górskiej dopasujesz do głowy za pomocą specjalnego pokrętła lub klamerek. System ten warto dopasować do swoich preferencji. Sprawdź, czy możesz zmienić obwód kasku jedną ręką. W niektórych sytuacjach może być to przydatne.
W odpowiednim dopasowaniu kasku pomaga także zapięcie pod brodą. Dzięki niemu masz pewność, że kask nie zleci z głowy. Upewnij się również, że siedzi wystarczająco głęboko i nie zsuwa się podczas poruszania głową w dół i na boki.
Dodatkowym atutem kasku są specjalne zaczepy na czołówkę. Szczególnie przydatne jest to podczas wspinaczki w jaskiniach. Przykładowo, kask wspinaczkowy Grivel Salamander 2.0 ma aż cztery zaczepy na latarkę czołową. Dzięki temu nie zsunie się nawet w sytuacji, gdy będziesz wisieć na linie do góry nogami.
Sprzęt alpinistyczny dobieraj zawsze do rodzaju ściany i panujących wokół warunków pogodowych. Nie inaczej jest z kaskiem. Pamiętaj, że kask ma być przede wszystkim wygodny. Najlepszy jest ten, którego nie czuć na głowie.