JAK DOBRAĆ UPRZĄŻ WSPINACZKOWĄ DO NASZYCH PORZTRZEB?
Uprząż do wspinaczki zapewni Ci bezpieczeństwo na każdej ścianie. Dzięki niej jesteś w stanie wygodnie zawisnąć na linie, aby odpocząć, czy założyć punkt asekuracyjny. Podczas różnych rodzajów wspinaczki, sprawdzą się inne rodzaje uprzęży. Ważne jest również, aby dobrze dobrać jej rozmiar do sylwetki, a jej wagę do wykonywanej aktywności.
Budowa uprzęży wspinaczkowej
Każda uprząż wspinaczkowa składa się z kilku podstawowych elementów. Należą do nich pas biodrowy i dwa pasy udowe. Połączone są ze sobą łącznikiem centralnym, który przytwierdzony jest do ogniwa dolnego i górnego. Z tyłu przebiegają pasy asekuracyjne. Są to elementy, które znajdziesz w każdej uprzęży.
Zatem jak założyć uprząż wspinaczkową? Najwygodniej jest rozłożyć ją na podłodze. Należy wyprostować pas biodrowy i ułożyć w jego obrębie dwa pasy udowe. Uważaj, żeby nie skręcić linek. Następnie ciągnąc w górę pas biodrowy, załóż na uda oba pasy udowe.
Teraz pozostaje tylko odpowiednie dopasowanie uprzęży. Pas biodrowy powinien znajdować się powyżej kolców biodrowych. Za pomocą klamer zaciśnij paski, tak aby pas biodrowy się nie zsuwał. To samo zrób z pasami udowymi. Ważne jest, aby nie zaciskać ich zbyt mocno. Jak to sprawdzić? Pod pas biodrowy powinieneś zmieścić dłoń. Dobrze zaciśnięty pas jednak utrudni Ci przekręcenie dłoni.
W ten sposób założone uprzęże wspinaczkowe pozwolą Ci zachować swobodę ruchów i zapewnią bezpieczeństwo.
Jaka uprząż wspinaczkowa jest najlepsza? Kilka słów o rodzajach
Możesz spotkać się z kilkoma rodzajami uprzęży. Każda z nich ma bardzo podobne parametry wytrzymałościowe. Mogą różnić się wagą, dodatkowymi elementami jak na przykład tzw. szpejarkami – czyli pętlami sprzętowymi umieszczonymi na pasie biodrowym, a także rozmiarem.
Uprząż alpinistyczna sprawdzi się w górach. Wyróżnia się przede wszystkim wytrzymałością i możliwością regulacji pasów udowych. Będziesz wspinać się w różnych porach roku, dlatego pasy udowe musisz dobrze dopasować zarówno do cienkich spodni softshellowych, jak i grubych, ocieplanych nogawek.
Uprzęże sportowe są o wiele lżejszymi modelami. Na pasach udowych nie mają zazwyczaj klamry do regulacji pasków, dzięki czemu ich waga jest nieco mniejsza. Na pasie biodrowym mają dość dużą ilość szpejarek, na których możesz zawiesić pozostały sprzęt wspinaczkowy. Najlżejsze modele idealnie dopasowane do sylwetki używane są najczęściej przez skiturowców i skialpinistów. W ich przypadku każdy gram się liczy, dlatego wybierają modele najlżejsze o prostej budowie. Uprzęże te można z łatwością założyć także w rakach.
Do pokonania via ferraty najlepsze są uniwersalne uprzęże, jednak z nieco innym łącznikiem centralnym. Dzięki niemu można szybko wpiąć linę nieco wyżej, co jest wygodniejsze na tego typu trasach.
Istnieją także uprzęże górne, które stosowane są jako dodatkowe zabezpieczenie podczas wspinaczki w jaskiniach. Z kolei uprząż pełna, to na stałe połączona uprząż dolna i górna. Polecana jest dla dzieci, którym trudniej jest utrzymać pozycję siedzącą jedynie w uprzęży dolnej. Stosowana jest także podczas wspinaczki przemysłowej.
Jak dobrać uprząż?
Uprząż ma być przede wszystkim wygodna. Z tego względu o tym, jaka uprząż wspinaczkowa będzie najlepsza – decyduje głównie rodzaj zaplanowanej wspinaczki.
Jednym z najbardziej uniwersalnych modeli jest uprząż wspinaczkowa Petzl Corax. Doskonale sprawdzi się zarówno na ściance, jak i w skałach. Jest to typowy model sportowy. Ma jednak regulowane pasy udowe, które są dodatkowo wyściełane i dość grube, co zwiększa komfort podczas wspinania, ale także wagę sprzętu.
W przeciwieństwie do niej uprząż skiturowa Grivel Mistral ma o wiele cieńsze pasy. Przez to waży ponad 300 g mniej. O wiele łatwiej jest ją zwinąć i schować do plecaka.
Przed wyborem uprzęży koniecznie należy dobrać odpowiedni rozmiar. Regulacja pasków może nie być wystarczająca, jeśli wybierzesz za duży rozmiar. Ponadto istnieją uprzęże dla Pań, które lepiej dopasowują się do kobiecej sylwetki.
Z kolei uprząż wspinaczkowa Grivel Trend jest modelem doskonałym na ściankę. Sprawdzi się również podczas wspinania na skałkach latem. Pasy udowe w tym modelu nie są regulowane. Warto zatem dobrać ich odpowiedni rozmiar.
Kiedy należy wymienić uprząż do wspinaczki?
Zużyty sprzęt alpinistyczny przestaje spełniać swoje podstawowe funkcje. Może również zwiększyć ryzyko wypadku. Tak samo jest z uprzężą. Przed każdym wspinaniem warto dobrze ocenić jej stopień zużycia i zdecydować, czy jeszcze nadaje się do użytku, czy lepiej już ją wycofać.
Jak to rozpoznać? Pierwszym kryterium jest data produkcji. Większość producentów daje 10-letni okres przydatności uprzęży do wspinaczki. Po tym czasie, niezależnie od intensywności jej użytkowania, należy zastąpić ją nowym modelem.
Jeśli jednak często się wspinasz, Twoja uprząż może znacznie szybciej się zużyć. Sprawdź możliwość regulowania pasków. Jeśli paski są luźne, oznacza to, że klamry już dobrze ich nie trzymają. Z kolei, jeśli masz problem z przesunięciem paska, sprawdź jego stan. Możliwe, że się zmechacił lub jego splot się rozluźnił. W obu przypadkach lepiej nie ryzykować wspinaczki na takim sprzęcie.
Dodatkowo, jeśli zauważysz jakieś przetarcia, wystające nitki czy pęknięte szwy, nie ryzykuj i zamień uprząż na nową. Chodzi tu o Twoje bezpieczeństwo, a wszystkie tego rodzaju mankamenty zwiększają ryzyko wypadku.
Uprząż wspinaczkowa powinna być dopasowana do sylwetki i rodzaju wykonywanej aktywności. Inną należy zabrać na ściankę wspinaczkową, a inną na skituring. Wybierz również model dopasowany do swoich preferencji i wygody.