Wczytuję dane...

JAK DOBRAĆ KIJE TREKINGOWE?

JAK DOBRAĆ KIJE TREKINGOWE?

Kije trekkingowe dają Ci więcej punktów oparcia, co w terenie o różnorodnym ukształtowaniu jest szalenie ważne. Ponadto pozwalają dłużej utrzymać pozycję wyprostowaną z otwartą klatką piersiową. Osoby z kijkami trekkingowymi mogą również szybciej pokonywać długie trasy zarówno w poziomie, jak i na podejściach czy zejściach. Pozostaje zatem pytanie, jakie kijki trekkingowe będą najlepsze i na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze?

 

Dobór kijków trekkingowych do aktywności

W górach można przemierzać szlaki pieszo, na nartach lub w biegu. W każdym z tych sportów sprawdzą się kijki trekkingowe. Jakie wybrać, aby spełniały swoje funkcje przy poszczególnych aktywnościach? Niestety jeden uniwersalny model nie istnieje. Zarówno biegacze, jak i skiturowcy zwrócą szczególną uwagę na wagę sprzętu, walcząc o każdy gram. Dobrze, gdy kijki do trekkingu są też wygodne i wytrzymałe. Kryteriami wyboru będą zatem: materiał wykonania i rodzaj rękojeści.

 

Kije trekkingowe a materiał wykonania

Kije trekkingowe wykonane są z aluminium lub z włókna szklanego. Modele aluminiowe są tańsze, lżejsze, ale mniej wytrzymałe. Mogą się łatwo odkształcić. Z kolei modele karbonowe są wytrzymalsze i bardziej odporne na duże siły, jednak w przypadku mocnego uderzenia lub wygięcia najprawdopodobniej się złamią. Warto w ich przypadku wybierać modele z możliwością wymiany poszczególnego segmentu. Świetnym przykładem kijków karbonowych może być model Viking Vario Tour.

Kijki trekkingowe zazwyczaj zakończone są grotem wykonanym z węglika spiekanego. Materiał ten jest wytrzymały i odporny na uderzenia, jednak nie nadaje się na twarde podłoże np. asfalt. W przypadku aktywności uprawianych na tego rodzaju podłożu warto wyposażyć je w specjalne ochraniacze lub wybrać kijki zakończone twardym plastikiem albo gumą.

 

Kije trekkingowe a Nordic Walking

Wiele osób zastanawia się, czy kije trekkingowe i do Nordic Walking to ten sam rodzaj sprzętu. Niestety nie, choć wiele kijków trekkingowych może być użytych do Nordic Walking, jednak nigdy na odwrót. Największą różnicą jest możliwość regulacji. Kije trekkingowe używane są w zróżnicowanym terenie, więc muszą mieć regulowaną długość, którą dostosujesz do danego odcinka drogi. Nordic Walking najczęściej uprawia się na nizinnym terenie, więc kijki do tego sportu mają stałą lub minimalną regulację.

 

Wygodna rękojeść kijków trekkingowych – czyli jaka?

Na wygodę użytkowania kijów wpływ ma z pewnością rodzaj rękojeści. Oprócz najtańszego i najgorszego wariantu – czyli rękojeści z tworzywa sztucznego znajdziesz modele opatrzone rękojeścią z gumy, kauczuku, pianki czy korka.

Rękojeści z gumy są wytrzymałe i antypoślizgowe. Z kolei z pianki czy korka są przyjemniejsze w dotyku i świetnie chłoną wilgoć. Możesz ich używać w zmiennych warunkach pogodowych. Przykładem kijków z rękojeścią wykonaną z naturalnego korka są Fizan Adventure. Jest to lekki model aluminiowy z trzema sekcjami. Doskonale sprawdzą się zarówno w górach, jak i podczas uprawiania Nordic Walking poza miastem.

Wygodnym rozwiązaniem wprowadzonym przez producentów kijków jest przedłużona rękojeść. Dzięki temu w zróżnicowanym terenie nie musisz za każdym razem zmieniać długości kija – szczególnie jeśli miałbyś zrobić to dosłownie na sekundę czy dwie. Wystarczy chwycić kijek nieco niżej.

 

Jaka długość kijka trekkingowego? Kilka słów o regulacji

Niezależnie od terenu czy aktywności, kijki trekkingowe składane są doskonałą opcją. Modele te o wiele łatwiej przetransportować. Ponadto możesz je spokojnie przypiąć do plecaka, gdy ich nie potrzebujesz.

Dostępne są kijki dwu, trzy, a nawet czterosegmentowe. Im większa ilość segmentów, tym kijki po złożeniu zajmują mniej miejsca. Wśród osób uprawiających trekking w górach największą popularnością cieszą się modele trzysegmentowe. Biorąc pod uwagę produkty renomowanych firm, ilość segmentów nie wpływa na stabilność kijków. Wykonane są z wysokiej jakości materiałów i wykorzystują najnowsze systemy blokowania poszczególnych segmentów, co sprawia, że nie wyginają się i nie łamią.

Kije trekkingowe mogą być składane na różne sposoby. Wyróżniamy modele rozporowe, z zewnętrzną dźwignią i linką. W modelach rozporowych poszczególne segmenty się zakręca. Przykładem mogą być kije trekkingowe Fizan Trek. Zakres ich regulacji wynosi od 63 do 140 cm. System ten nie sprawdza się jednak w każdych warunkach pogodowych. O wiele trudniej jest wyregulować kijki zimą w rękawicach. Sama regulacja wymaga również czasu.

O wiele prostszym i szybszym sposobem regulacji są zewnętrzne zaczepy. Wyposażone są w nie m.in. karbonowe kije trekkingowe Viking Carbo Lite. Bez problemu wyregulujesz je zimą czy latem. Ponadto zacisk Fast Lock wykorzystany w tym modelu gwarantuje stabilność. Zatem możesz być pewien, że poszczególne segmenty się nie zsuną.

Dostępne są również kijki na lince. Ten system składania wykorzystany jest choćby w kijach trekkingowych Viking Kettera Pro. Model ten łączy system na lince i zaciskowy. Dzięki temu kijki można złożyć do naprawdę małych wymiarów, co spodoba się np. biegaczom. Minusem jest jednak ograniczony zakres regulacji wynoszący od 115 do 135 cm.

 

Kijki trekkingowe a wzrost

Wiele osób zastanawia się, jak dobrać kijki trekkingowe do wzrostu. Modele składane rozwiązują ten problem. Możesz spokojnie wyregulować ich długość do swojego wzrostu. Zasada przy tym jest jedna. Dłoń na rękojeści kijka wysuniętego na płaskim terenie do przodu powinna znajdować się nieco wyżej łokcia. Inaczej jest z modelami jednosegmentowymi. Wówczas ich długość należy dobrać do wzrostu osoby je użytkującej.

Dobór kijków do trekkingu nie jest trudny. Warto z pewnością zwrócić uwagę na ofertę renomowanych producentów, którzy wykorzystują materiały najwyższej jakości. Resztę możesz spokojnie dobrać do rodzaju aktywności, którą chcesz uprawiać, własnej wygody i terenu.