Wczytuję dane...

JAKIE BUTY BĘDĄ NAJLEPSZE DO TREKKINGU?

JAKIE BUTY BĘDĄ NAJLEPSZE DO TREKKINGU?

Od dobrze dobranych butów trekkingowych zależy Twoje bezpieczeństwo w górach i komfort chodzenia. Jeśli zaplanowałeś trasę na kilka lub nawet kilkanaście godzin po trudnym terenie – zwróć uwagę na rodzaj obuwia. Czy buty trekkingowe z krótką cholewką są dobrym rozwiązaniem, czy lepiej postawić na buty za kostkę z litej skóry?

 

Buty do trekkingu górskiego – na co zwrócić uwagę?

Najważniejszymi elementami każdych butów trekkingowych jest cholewka, materiał zewnętrzny z ewentualnymi membranami i podeszwa, która może mieć różną elastyczność. Buty trekkingowe przede wszystkim dobierz do trudności zaplanowanej trasy oraz pogody. Inne buty sprawdzą się zimą w wysokich górach, a inne latem w Beskidach. Wpływ na wybór odpowiedniego modelu obuwia ma również stopień zaawansowania osoby uprawiającej trekking. Nie musisz kupować obuwia z najwyższej półki, jeśli planujesz jedynie okazjonalne, letnie wycieczki w Beskidy.

  • Długość cholewki

Buty trekkingowe zazwyczaj mają długą cholewkę za kostkę, która doskonale usztywnia staw skokowy i chroni przed urazami. Na długie wyprawy z ciężkim plecakiem są sprzętem obowiązkowym. Na rynku jednak znajdziesz także buty z krótką cholewką. Ten model sprawdzi się dla osób zaawansowanych, które szukają lekkiego obuwia na weekendowy wypad w góry. Buty z krótką cholewką są przede wszystkim lżejsze i zapewniają lepszą oddychalność, ponieważ zazwyczaj wykonane są z materiałów syntetycznych z ewentualnymi wstawkami skórzanymi. Z tego powodu doskonale sprawdzą się latem.

  • Materiał zewnętrzny

Buty trekkingowe mogą być wykonane z materiałów sztucznych, co zapewnia im najlepszą oddychalność. Istnieją modele łączące materiał sztuczny z elementami skórzanymi, a także buty wykonane w całości ze skóry licowej czy nubuku. Buty skórzane są oczywiście najbardziej wytrzymałe, ale z materiałem tym wiąże się duża waga. Doskonale nadają się na trudniejsze trasy, w wysokie góry czy via ferraty. Świetnym przykładem są skórzane buty trekkingowe SCARPA KINESIS PRO GTX. Wykonane są z grubej licowej skóry. Dodatkowo wyposażone są w membranę Gore-Tex, która zwiększa ich wodoszczelność. Doskonale nadają się na jesień, zimę i wiosnę.

Buty wykonane w połowie ze skóry i z materiałów sztucznych są najbardziej uniwersalne. Przykładem mogą być buty trekkingowe SCARPA ZG TREK GTX Ottanio-Grey-Spring. Również wyposażone są w membranę Gore-Tex. Dodatkowo zastosowano w nich system Flex Point, który doskonale stabilizuje kostkę. Możesz je wykorzystać nawet na trudniejszych trasach w Tatrach.

Ostatni typ obuwia jest najlżejszy, wykonany z materiałów sztucznych lub częściowo także ze skóry. Buty trekkingowe Scarpa ZG Lite GTX Octane Lake Blue łączą elementy wykonane ze skóry zamszowej i materiałów sztucznych. Obniża to ich wagę i zwiększa oddychalność. Doskonale nadają się na letnie wędrówki w Beskidach. Ten model również wyposażony jest w membranę Gore-Tex, dzięki której będziesz przygotowany na przelotne burze i deszcze.

  • Podeszwa

Ostatnim niezwykle istotnym elementem obuwia trekkingowego jest podeszwa. Buty Scarpa wykorzystują w całości lub częściowo najbardziej uznaną i rozpowszechnioną technologię Vibram. Zapewnia ona bezpieczeństwo na każdym rodzaju podłoża. Jest antypoślizgowa. Nie ślizga się nawet na mokrych skałach.

Jeśli zależy Ci na obuwiu na kamieniste szlaki wysokogórskie lub chcesz do nich zapiąć raki – koniecznie wybieraj modele ze sztywną podeszwą. W niektórych butach Scarpa podeszwa ma odpowiednie wgłębienia, które ułatwiają zapięcie raków koszykowych.

Jeśli jednak jesteś miłośnikiem letnich wypraw w Beskidy, możesz wybrać model butów z nieco bardziej elastyczną i lżejszą podeszwą.

Buty do trekkingu górskiego mają być przede wszystkim wygodne. Przed wyborem konkretnego modelu zastanów się nad tym, jak będziesz je wykorzystywał. Inne buty będą właściwe na zimowe wyprawy w Tatry, a inne na letnie weekendowe wycieczki w Beskidy. Pamiętaj, że odpowiednio dobrane obuwie wpływa nie tylko na Twój komfort, ale i bezpieczeństwo.