Wczytuję dane...

JAK DOBRAĆ ROZMIAR DO TYPU BUTA

JAK DOBRAĆ ROZMIAR DO TYPU BUTA

Od lat kurczowo trzymasz się “swojego numeru” butów? Temu specyficznemu związkowi płynącemu z przywiązania często towarzyszy “auć” lub “sss”.Szkoda życia na trwanie w niewygodnych butach! Potraktuj swoje ciało z czułością, a wynagrodzi Ci to z nawiązką. To szczególna kwestia, zwłaszcza podczas specyficznych aktywności górskich, biegowych czy wspinaczkowych. Rozmiarówka często różni się w zależności od producenta. Zastanawiasz się jak rozwiązać ten problem? Przede wszystkim zmierz swoje stopy! 

 

Rozmiar ma znaczenie - poznaj swoje stopy

Dobry pomiar to punkt wyjścia, od którego rozpoczniemy nasz dzisiejszy przewodnik po rozmiarach. Najłatwiejszym sposobem pomiaru jest ten, który każdy pamiętasz zapewne z dzieciństwa. Ustaw swoje stopy swobodnie na kartkach papieru, stabilnie rozgość się na tym podłożu i obrysuj ich kształt. Jeżeli skłony przypominające jogowe asany nie są dla Ciebie, wykorzystaj do tego pomocnika. Co dalej? Zmierz długość stopy od pięty do najdłuższego palca. Często może okazać się, że wcale nie jest to duży paluch. Sam pomiar to jednak dopiero połowa sukcesu, musisz jeszcze określić w jakich aktywnościach będzie towarzyszyło Ci obuwie. To ważny punkt, nad którym trzeba się pochylić, ponieważ ciało inaczej zachowuje się podczas miejskiego spaceru, a innej ochrony potrzebuje podczas wysokogórskich zmagań czy wspinania w skałach. Ale spokojna głowa! W kilku punktach przybliżę Ci w czym tkwi sekret idealnie dobranych butów!

 

Sneakersy, czyli wygodne buty miejskie 

To rodzaj butów, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Uwielbiane za wszechstronność, możesz odpoczywać w nich podczas spaceru lub przedzierać się przez biurowe korytarze. Buty miejskie od wielu lat królują wśród codziennych stylizacji. W tym przypadku wybór rozmiaru nie jest skomplikowany. Jednak pamiętaj o dokładnym pomiarze dwóch stóp, ponieważ anatomia lubi płatać figle.  W trosce o komfort wybieraj obuwie mając na względzie większą stopę, a “auć” i “ssss” pozostanie jedynie wspomnieniem, do którego nie warto wracać. Zwróć też uwagę na porę dnia, w jakiej mierzysz swoje kończyny. Zrób to po południu lub wieczorem, ponieważ poranne pomiary mogą być mylące. 

  • Następnie wystarczy, że dodasz do długości stopy około max 0,5 numeru i gotowe! 

Jeżeli Twoją pasją są wszelkie aktywności outdoorowe możesz zaprosić do swojej codzienności buty ulubionej górskiej marki, w sneakersowym wydaniu, takie są np. buty Scarpa Mojito

 

Buty górskie - jaki rozmiar wybrać? 

Niezależnie od poziomu zaawansowania musisz pamiętać o dwóch najważniejszych rzeczach. Podczas górskich aktywności obfitującej w podejścia, zejścia stopy poddawane są wysiłkowi, który wpływa na ich objętość. Kupowanie butów z przesadnym zapasem miejsca nie jest jednak wyjściem z sytuacji, a wręcz przeciwnie może przysporzyć Ci nie lada kłopotów. Zbyt luźne obuwie podczas dynamicznego schodzenia lub podchodzenia pozbawia ciało kluczowej stabilizacji. A kontuzja to słowo, którego nie wolno wymawiać! Jednak zbyt ciasny model też nie jest rozwiązaniem, z uwagi na otarcia i brak komfortu.
Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia, do jakiego rodzaju aktywności outdoorowej mają Ci służyć buty? 

  • Jeżeli stoisz przed wyborem letnich butów trekkingowych lub podejściowych wystarczy, że dodasz od 0,5 numeru do maksymalnie 1 do wymiaru swojej stopy. W ten sposób uzyskasz zapas miejsca, który zapewni Ci komfortowe warunki podczas intensywnego podejścia lub wielogodzinnego marszu. A jak sprawa wygląda w przypadku aktywności zimowych? 
  • Niska temperatura = grubsza skarpeta. Uwzględniając dodatkową warstwę warto wtedy dodać 1 cm do długości stopy. 

 

Buty wysokogórskie - jak wybrać buty w wysokie góry?

Wysokogórskie eksploracje to Twój motor napędowy? Kupując buty często masz wątpliwości odnośnie rozmiaru? Różnorodność wysokich pasm górskich można porównać do całej palety barw, dlatego przede wszystkim określ swoje potrzeby. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jakie buty górskie wybrać?. Jeżeli określisz porę roku, w jakiej będą służyły Ci buty, weź pod uwagę dodatkowe warstwy w postaci skarpet. Wysokie góry rządzą się inną specyfiką poruszania się w stosunku do szlaków beskidzkich, czy nawet tatrzańskich. Dlatego, gdy wybierasz góry mierzące ponad 5000 czy 6000 m n.p.m., do swojego wymiaru stopy dolicz:

  • w przypadku “letniaków’’ około 1,5 numeru  

 

  • do warunków zimowych zarezerwuj od 2 do 2,5 numeru. 

 

Pamiętaj, że dobrze dobrane buty idą w parze z komfortem, który bezpośrednio wpływa na efektywność Twojego kroku, a przy tym na bezpieczeństwo. Dlatego do wyboru butów, tak jak do możliwości swojego ciała, podejdź z maksymalną czułością. 

 

Buty do biegania - górskiego i nie tylko

Traile, przełaje, skyrunning, lub cotygodniowe wybieganie emocji w miejskiej dżungli - to Twoja bajka? Podczas biegu stopy poddawane są dużemu wysiłkowi i zauważalnie zwiększają swoją objętość. Aby nie spotkała Cię niespodzianka w postaci za małych butów oszacuj zapas, jakiego potrzebujesz. Bo delikatny luz podczas biegania powinien towarzyszyć Ci w głowie i …w butach! 

 

  • Najczęściej przyjmuje się, że dodatkowa przestrzeń w okolicy palców powinna wynosić średnią szerokość kciuka, czyli najczęściej od 1,5 cm do około 2 cm. 

 

 

Buty wspinaczkowe - czy naprawdę muszą być za małe? 

Często słyszę pytanie padające z ust początkujących wspinaczy “Jaki rozmiar butów mam wybrać? Dwa rozmiary za małe, tak powiedział mi kolega, który jest doświadczonym łojantem?”. Zawsze w tym momencie zastanawiam się skąd biorą się te złote rady? Buty wspinaczkowe muszą być dopasowane, aby wykorzystywać potencjał i siłę drzemiącą w stopach - to fakt. Ale czy początkujący wspinacz, który dopiero zgłębia tajniki techniki lub co gorsza dziecko musi katować się butami wyciskającymi łzy w oczu? Niekoniecznie. Ciało dla każdego sportowca, również amatora to narzędzie pracy, które warto otoczyć troską i szacunkiem. Dlatego czasem “dobre rady” warto puścić mimochodem i wybrać to, co pomoże nam rozwinąć skrzydła w komfortowych warunkach. Dlatego w tym przypadku zwróć uwagę na:

 

  • wskazówki producenta mówiące o kształcie stopy, czy buty są odpowiednie dla kończyn wąskich, o regularnym kształcie czy szerokich, 
  • następnie kieruj się realnym wymiarem (nie rozmiarem) swojej stopy! Gdy wspinaczka jest przyjemna to poniesie Cię wyżej!