3 RZECZY, NA KTÓRE WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ, WYBIERAJĄC OKULARY GÓRSKIE

W wyższych partiach gór szkodliwe promienie UV są intensywniejsze i większa ich ilość trafia do oczu. Ponadto światło odbijające się od zalegającego śniegu, jeszcze bardziej zwiększa zagrożenie dla wzroku. Brak właściwej ochrony może grozić nawet ślepotą śnieżną. Nie wszystkie okulary sprawdzą się w tak trudnych warunkach. Czym zatem kierować się przy wyborze właściwego modelu?
Właściwe filtry to podstawa ochrony przed promieniowaniem UV
Okulary przeciwsłoneczne można podzielić na 4 klasy. Pierwsza klasa przepuszcza od 43 do 80% światła, kiedy czwarta tylko od 3 do 8%. Modele zaliczane do czwartej klasy zazwyczaj mają ciemne szkła – brązowe lub czarne. Doskonale spełniają swoje funkcje podczas wspinaczki wysokogórskiej czy na pustyni. Nie nadają się jednak do jazdy samochodem, ponieważ mocno zaburzają widzenie kolorów. Przykładem takich okularów są okulary górskie Julbo Explorer 2.0 Alti Arc 4. Zatrzymują aż 93% światła widzialnego i w 100% chronią przed promieniowaniem UV.
Wybierając okulary, upewnij się, że mają właściwe filtry przeciw promieniowaniu UVA, UVB i UVC. Mogą to potwierdzić umieszczone na nich certyfikaty m.in. ISO 9001:2000, EN 166:2001. Wówczas masz pewność, że wybrane okulary będą Cię chroniły w 100% przed niebezpiecznym promieniowaniem.
Wśród filtrów stosowanych w okularach górskich możesz znaleźć także filtr antyrefleksyjny, polaryzacyjny, powłokę szklaną czy przeciwmgielną. Każda z nich wpływa na widziany obraz, jego wyrazistość czy zakres kolorów:
- Filtr polaryzacyjny chroni Twoje oczy przed poziomymi promieniami światła, które pochodzą z odbić. Dzięki niemu nawet przy mocnym słońcu zachowasz ostry i naturalny obraz.
- Filtr antyrefleksyjny również redukuje ilość odbić, dzięki czemu zwiększa kontrast.
- Powłoka szklana jest niezwykle przydatna podczas wypraw w wysokie góry czy na pustynię. Chroni gałkę oczną przed podczerwienią i zmniejsza ryzyko poparzeń. W taką powłokę wyposażone są np. okulary górskie Julbo Explorer 2.0 Spectron 4.
Najważniejszy element okularów – soczewka
W tym wypadku najważniejsze jest, z czego wykonana jest soczewka i jaki ma kolor, który pozwoli na wstępie określić mniej więcej klasę ochrony przed światłem widzialnym.
Soczewki okularów mogą być zrobione ze szkła – niestety waga takich okularów jest dość duża, co przekłada się na mniejszą wygodę i większe ryzyko potłuczenia. Drugim materiałem używanym do produkcji soczewek jest plastik – o wiele popularniejsze rozwiązanie, jednak i ono nie sprawdzi się w każdej sytuacji. Choć okulary mają niewielką wagę, to jednak istnieje duże ryzyko porysowania soczewek, co znacząco zmniejsza ich funkcjonalność. Niekiedy producenci wzmacniają soczewki specjalnymi powłokami, które poprawiają ich wytrzymałość.
Trzecim rozwiązaniem są soczewki poliwęglanowe – materiał lekki i odporny na zarysowania. Jak łatwo się domyślić, materiał ten znacznie podbija cenę okularów.
Kolor soczewki może mieć barwę od żółtej, po czarną przez niebieskie, różowe czy szare. Żółte doskonale sprawdzą się w pochmurne dni, szare chronią przed ostrzejszym światłem i do tego nie zaburzają kolorów.
Ciekawym rozwiązaniem są soczewki fotochromatyczne, które dopasowują przyciemnienie do natężenia światła. Jeśli wiesz, że będziesz przebywać w terenie o zmiennym natężeniu światła, to rozwiązanie może być dla Ciebie. Możesz znaleźć modele, które chronią przed światłem widzianym w większym bądź mniejszym zakresie. Okulary trekkingowe, używane także podczas uprawiania sportów zimowych dobrze, gdy chronią oczy, zatrzymując od 80 do 95% światła. Przykładem mogą być okulary górskie Julbo Explorer 2.0 Reactive High Mountain 2-4.
Wygoda podczas trekkingu, wspinaczki czy uprawiania sportów
Na sam koniec nie sposób zapomnieć o tym, że okulary przeciwsłoneczne muszą być również wygodne. Nie mogą w pewnym momencie “zlecieć” nam z twarzy, czy ześlizgnąć się z nosa odsłaniając oczy. W wielu sytuacjach może być to nie tylko denerwujące, ale również niebezpieczne.
Producenci okularów na szczęście wyposażają je w wiele udogodnień, które pozwalają jeszcze lepiej dopasować je do kształtu głowy. Przykładowo antypoślizgowe noski uniemożliwią ich samowolne zsunięcie się z nosa. Niekiedy końcówki nauszników można wyginać, co pozwala na dopasowanie ich do uszu.
Podczas uprawiania wspinaczki wysokogórskiej przydadzą się także okulary z panelami bocznymi, które chronią przed dostępem światła także z boku. Plusem okularów Julbo jest to, że osłonki te można zdejmować i zakładać tylko wtedy, gdy są niezbędne.
Okulary przeciwsłoneczne to podstawa wyposażenia nie tylko latem na pustyni, ale także zimą w górach. Niezwykle ważne jest, aby wybrać okulary z odpowiednimi filtrami, o soczewkach dopasowanych do warunków i przede wszystkim wygodne. Pamiętaj, że dzięki nim chronisz nie tylko swój wzrok, ale także unikniesz niebezpiecznych wypadków spowodowanych nagłym oślepieniem.