Wczytuję dane...

BUTY WSPINACZKOWE - NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY ZAKUPIE?

BUTY WSPINACZKOWE - NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY ZAKUPIE?

Wspinaczka skałkowa to sport wymagający odpowiednich umiejętności, a także sprzętu. Szczególnie ważne jest obuwie; jak dobrać buty wspinaczkowe, by służyły nam jak najdłużej, zapewniając tym samym wygodę i bezpieczeństwo? Podpowiadamy!

Jakie buty do wspinaczki będą najlepsze?

Decydując się na zakup butów do wspinaczki należy pamiętać o kilku istotnych aspektach. Obuwie tego typu jest inaczej zbudowane niż takie buty, które nosimy na co dzień. Charakteryzuje je przede wszystkim asymetria; zmiany te dotyczą głównie przedniej części buta. Często przód takich butów jest szpiczasty, dzięki temu ciężar całego ciała skupia się głównie na palcach stopy. Użytkownik musi zatem podwijać palce, co w znacznym stopniu ułatwia stawanie na krawędziach czy niewielkich wypustkach skalnych. 

Jak dobrać buty do wspinaczki? Istotną kwestią są również podeszwy — to one odpowiadają przecież za całkowitą przyczepność. Istnieje kilka rodzajów podeszew w butach do wspinaczki, które dobiera się pod względem tego, w jakich okolicznościach właściwie się wspinamy. Wapienne krawądki bądź granitowe tarciowe stopnie wymagać będą nieco innych mieszanek gumy, z których tworzy się podeszwy. Podeszwy w butach do wspinaczki górskiej powinny być przede wszystkim trwałe oraz wyróżniać się silnymi właściwościami tarciowymi — tylko wtedy będą mogły faktycznie sprawdzić się w różnych warunkach. 

Jakie buty wspinaczkowe — kwestia wiązania

Kupując buty do wspinaczki górskiej, dobrze byłoby rozważyć również, który rodzaj ich wiązania będzie najlepszy dla danego użytkownika. Do wyboru są rzepy oraz sznurowadła, które różnią się przede wszystkim czasem wiązania. Znacznie lepiej w takim zestawieniu wypadają rzepy, które można przecież odpiąć w błyskawiczny sposób. Sznurowadła umożliwiają z kolei odpowiednie dopasowanie stopy do butów, co również ma ogromne znaczenie — zwłaszcza w przypadku początkujących wspinaczy. Rodzaj wiązania można zatem dobrać pod kątem komfortu, a także posiadanych umiejętności. 

Niektóre sklepy oferują również dość konkretny podział obuwia — zarówno według stopnia doświadczenia, jak i rodzaju wspinaczki, jaki uprawia dana osoba. Na szczęście rynek tego typu produktów nieustannie się powiększa, zatem praktycznie każdy będzie mógł znaleźć takie obuwie, które najlepiej spełni jego potrzeby. Nieco innego wsparcia ze strony butów będzie przecież oczekiwał ktoś, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem; innego wymaga z kolei zawodowy już wspinacz, mający na koncie wiele przebytych dróg w skałach. 

Jeśli poszukujesz najwyższej jakości butów do wspinaczki, to zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Wieloletnie doświadczenie, a także ugruntowana wiedza całego zespołu pozwoliły nam założyć sklep górski z szerokim wachlarzem propozycji. Posiadamy w ofercie między innymi buty wspinaczkowe Scarpa, które z pewnością doceni każdy wspinacz górski. Warto zwrócić uwagę także na inne akcesoria do wspinaczki, które stanowią niezbędne wyposażenie każdego miłośnika skalistych dróg w górach. Zapraszamy do zapoznania się z całym asortymentem naszego sklepu.